COVID-19 įsibėgėjo: ar Lietuva pasiruošusi galimai smurto bangai?

Pasaulį ir Lietuvą užgriuvusi koronaviruso banga skaudžiausiai smogė smurtą artimoje aplinkoje patiriančioms moterims. Pavasarį įvedus karantiną, smurto artimoje aplinkoje pranešimų skaičius išaugo 28 proc. Siekiant padidinti pagalbos prieinamumą, Specializuotos kompleksinės pagalbos centrai (toliau – SKPC) pasiruošė antrajai bangai bei pradėjo pagalbą teikti ir gyvais pokalbiais internete, rašoma pranešime.
Nuo šiol nukentėjusieji nuo smurto galės gyvai konsultuotis su specialistais specializuotospagalboscentras.lt svetainėje. Nors gyvą pokalbį internete pradėti galima nuo 9 iki 17 val., tačiau yra suteikiama galimybė palikti žinutę, kad į visus klausimus būtų atsakyta el. paštu arba telefonu. Taip pat skaitykite: L.H.Vasiliauskė: Ar galime pagaliau atsisakyti dvigubų standartų moterų apsaugos nuo smurto srityje? D.Žeimytės-Bilienės iniciatyva prigis vaistinėse: pasakius raktinį žodį, vaistininkai pasirūpins patiriančiais smurtą šeimoje.
Pasak Moterų veiklos inovacijų centro direktorės Salomėjos Jasudienės, pandemijos metu bendraujant su nuo smurto nukentėjusiais asmenimis, buvo pastebėtos dvi pasikartojančios problemos. „Kai būdavo kviečiama policija į smurto artimoje aplinkoje atvejį, policijos pareigūnai atsisakydavo išvežti smurtaujantį asmenį iš namų. Jie motyvuodavo tuo, kad karantinas ir jie neturi, kur padėti tą smurtautoją. Antrą kartą kviesti policijos smurto aukos nedrįsdavo, nes jautėsi taip, kad niekas joms čia negali padėti. Taip pat išryškėjo, kad nepakankamas emocinės paramos, informacijos apie pagalbos būdus prieinamumas“, – pasakoja S.Jasudienė. SKPC surinkti duomenys rodo, kad vien per pirmąjį 2020 m. pusmetį Lietuvoje buvo fiksuota net 8530 smurto artimoje aplinkoje atvejų. Pernai per tą patį laikotarpį tokių atvejų buvo 349 mažiau. „Mums, specialistams, yra akivaizdu: COVID-19 ir jį lydintys socioekonominiai veiksniai – karantinas ir saviizoliacija, sumažėjusios šeimos pajamos, nerimas dėl ateities ir kitos panašios priežastys – paskatino naują smurto artimoje aplinkoje bangą“, – sako Jurgita Cinskienė, Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacijos (toliau – LMTĮA), vienijančios 16 nevyriausybinių organizacijų, atliekančių Specializuotos kompleksinės pagalbos centrų funkcijas ir teikiančių pagalbą nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenims, vadovė. 123RF.com nuotr./Smurtą kenčianti moteris 123RF.com nuotr./Smurtą kenčianti moteris LMTĮA direktorė J.Cinskienė perspėja: Lietuvoje augant COVID-19 atvejų skaičiams ir vis garsiau diskutuojant apie dar griežtesnius apribojimus, būtina imtis ryžtingų žingsnių, kurie sumažintų smurtą artimoje aplinkoje ir padėtų geriau apginti nukentėjusiųjų nuo smurto artimoje aplinkoje interesus. „Reikia užtikrinti nepertraukiamą specializuotą kompleksinę pagalbą nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenims bei emocinę pagalbą gyventojams. Smurtautojams taikyti kardomąsias priemones, ypač įpareigojimą gyventi skyriumi arba nesiartinti prie nukentėjusiojo, užtikrinti pakartotinio smurto prevenciją“, – teigia J.Cinskienė.

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/santykiai/covid-19-isibegejo-ar-lietuva-pasiruosusi-galimai-smurto-bangai-1024-1405916?fbclid=IwAR0ECr3DhCdEiwwAP7xvNVMtqow2mWx8b9VUlytzUY09XN3FoI6UWrI0KZY&copied

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *